Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy

Wyszukiwarka

18-421 Piątnica

ul. Szkolna 29

Tel: (86) 216-45-90 - Sekretariat

    Facebook

E-mail: sekretariat@zszppiatnica.szkolnastrona.pl


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1776782
    • Do końca roku: 226 dni
    • Do wakacji: 33 dni

  • Kartka z kalendarza


  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-05-19

    Imieniny: Celestyny, Iwony

Święto Konstytucji 3 Maja

Szanowni Państwo..
Konstytucja 3 maja, a właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku to dokument regulujący ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. spisaną konstytucją.
Głównym autorem tekstu był król Stanisław August Poniatowski, istotny wkład w jej spisanie mieli też Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.
Według autorów Konstytucja 3 maja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.
Pamiętamy oczywiście z lekcji historii, że uchwalenie konstytucji nie uchroniło Polski przed ostatecznym rozbiorem. I nasza Ojczyzna zniknęła z mapy świata na 123 lata.
Powinniśmy zawsze pamiętać, dlaczego powstał i dlaczego został uchwalony ten niezwykły dokument.
Powstał z troski: o Polskę, o naród, rodzinę. Uchwalono go, gdy Polska była już po drugim rozbiorze, gdy jej los w zasadzie był przesądzony. Polacy nie potrafili działać razem ponad społecznymi podziałami, ponad stanami, interes każdej ze stron był szczególnie , niezwykle pilny. Uchwalenie konstytucji było pięknym i ważnym gestem, ale gestem, który wydarzył się za późno. Polska była już zbyt słaba.
Zbyt słaba na wolność.
Naszym obowiązkiem w tych trudnych czasach, gdy tuż za granicą naszego państwa toczy się wojna - jest ta sama troska, o te same najważniejsze wartości, które pomimo upływu lat są stałe i niezmienne. Naszym obowiązkiem wobec naszej wspólnej Ojczyzny jest powszechna zgoda, szacunek, które budują naszą narodową tożsamość i siłę. Naszym obowiązkiem jest szacunek dla każdego niezależnie od jego statusu materialnego, wykształcenia czy poglądów. Bo zgoda buduje, a niezgoda rujnuje.
Przed nami kilka pięknych, słonecznych dni, które spędzicie w gronie rodziny, przyjaciół, kolegów i koleżanek. Mam dla Was – wszystkich takie zadanie domowe na weekend – podajcie rękę do zgody jednej osobie z którą z jakiegoś powodu trudno jest Wam się porozumieć. Mam nadzieję, że lekkość serca, którą poczujecie będzie Waszą nagrodą.
Marta Ogonowska - Stolarczyk