"Jak nie czytam, jak czytam" - ogólnopolska akcja wspólnego czytania

W piątek 10 czerwca 2016r. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy po raz pierwszy wspólnie z Publicznym Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy uczestniczył w ogólnopolskiej akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam" zorganizowanej przez miesięcznik "Biblioteka w Szkole". Do udziału w naszej akcji zaprosiliśmy Bibliotekę  Publiczną w Piątnicy, którą reprezentowała kierownik - p. Elżbieta Kąkol. Wszystkich uczestników akcji serdecznie powitała p. Joanna Plona. Punktualnie o godz. 10.00 w hali sportowej przy gimnazjum  rozpoczęliśmy bicie rekordu czytania w jednym momencie. Wszyscy uczestnicy akcji: grupy przedszkolne: 4 - latki, 5 - latki, uczniowie klas I - VI, nauczyciele i pracownicy obsługi Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Piątnicy ( razem 534 osoby), uczniowie, nauczyciele i pracownicy Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy, pracownicy hali sportowej (razem 358 osób) skupili się na czytaniu przyniesionych książek.

Każdy czytelnik i mały i duży przez 10 minut czytał swoją książkę. Oprócz książek uczestnicy akcji mieli ze sobą transparenty. "Zapraszamy do czytania", "Zarażamy czytaniem"", "Czytanie to świetna zabawa", "Czy te grube, czy te chude, książki dobre są na nudę!", "Kto czyta książki, żyje podwójnie", "Czytanie nie boli" – głosiły niektóre napisy. Hasłom towarzyszyły plakaty wykonane prze uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum  oraz  wystawa prac plastycznych. "Książka i ja" uczniów klas I - III ZSzP w Piątnicy. Nie zabrakło także postaci bajkowych i literackich wykreowanych przez przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej. Młodzież gimnazjalna wcieliła się w role bohaterów Henryka Sienkiewicza. Paradzie postaci towarzyszyła piosenka "Cała Polska czyta Dzieciom". Mogliśmy także wysłuchać pięknego koncertu szkolnego zespołu wokalno - instrumentalnego pod kierunkiem p. Piotra Komorowskiego. Wspaniała muzyka poderwała naszych najmłodszych uczestników akcji do tańca. Kolejnym punktem programu było wspólne zdjęcie na schodach przed kościołem pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy. Następnie weszliśmy do kościoła i wysłuchaliśmy kilka słów ks. Pawła Grali na temat roli czytania w życiu każdego człowieka oraz  fragmentu najpiękniejszej księgi Pisma Świętego - "Przypowieści o bogaczu i żebraku". To jeszcze nie wszystko. Część uczniów wróciła do szkoły, a klasa IVc oraz dwie klasy z gimnazjum wraz z opiekunami, mimo nadchodzącego deszczu (niesprzyjającej pogody) odwiedzili Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy, by wspólnie z pracownikami tej instytucji przeczytać fragmenty swoich ulubionych książek. Dyrektor GOK, p. Edyta Brzozowska z radością odpowiedziała na nasz apel. Powitała wszystkich zebranych  i przeczytała fragment „Baśni tęczowej” A. Asnyka. Z powodu niesprzyjającej pogody nie mogliśmy udać  się do wszystkich instytucji, w których zadeklarowaliśmy swoją obecność. Dzięki pomocy Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół p. Janiny Zaręby i uprzejmości kierowcy p. Mariusza Siwika pojechaliśmy szkolnym gimbusem do Urzędu Gminy Piątnica. Tam czekało na nas prawdziwe przyjęcie. Zostaliśmy serdecznie powitani przez pracowników urzędu z  p. Agnieszką Filipkowską na czele. Przed budynkiem urzędu został rozstawiony namiot, a wewnątrz czekała na nas słodka niespodzianka: pyszne pączki, rogaliki, wafle i świeże koktajle truskawkowe, przygotowane przez panie z firmy Catering Spółdzielnia Socjalna "Poezja smaku" z siedzibą w Czarnocinie. Również  powitali nas: Wójt Gminy Piątnica p. Krzysztof Kozicki  oraz Sekretarz Gminy - p. Maria Dziekońska. Następnie uczniowie naszej szkoły i gimnazjum prezentowali fragmenty swoich ulubionych książek. Pan wójt przeczytał nam fragment publikacji na temat nietoperzy i podarował  książeczkę naszej uczennicy - Julii Sitkowskiej, a pani sekretarz przeczytała wszystkim fragment swojej ukochanej książki - "Małego Księcia". Następnie młodzież z gimnazjum zaprosiła wszystkich do czytania i "uwolniła" książki rozdając je pracownikom i napotkanym interesantom urzędu. W strugach deszczu radośnie wróciliśmy gimbusem do szkoły. Organizatorzy akcji: p. Danuta Bieńczyk, p. Ewa Kutyło serdecznie dziękują za tak liczny, aktywny udział w akcji: przedszkolakom, uczniom uczęszczającym do świetlicy szkolnej, uczniom klas I – VI, młodzieży gimnazjalnej, wszystkim wychowawcom, opiekunom, ks. Pawłowi, nauczycielom i pracownikom  Gminnej Hali Sportowej. Dziękujemy dyrekcjom obu szkół: Dyrekcji Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy, Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy, za umożliwienie i pomoc w organizacji akcji. Tak duże przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez pomocy nauczycieli obu szkół. Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc, zmobilizowanie dzieci i młodzieży do przygotowania wystawy "Książka i ja",  plakatów, transparentów, co niewątpliwie wzbogaciło akcję, ale też zacieśniło współpracę w grupach.

E.Kutyło, D.Bieńczyk