Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

26 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to doroczne święto organizowane 23 kwietnia przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Ten uroczysty dzień był podsumowaniem naszych szkolnych projektów w ramach ogólnopolskiego programu "Książki naszych marzeń". Historię święta przybliżyła nam Sylwia Górska - uczennica klasy Vb. Książka z różą to przepiękny zwyczaj związany ze Światowym Dniem Książki.

My również nagrodziliśmy najlepszych czytelników klas IV - VI pamiątkowymi dyplomami. W gronie najlepszych czytelników - "przyjaciół książki" znaleźli sie uczniowie:
- Amelia Turek, kl. IV a - 163 książki
- Joanna Steczkowska , kl. IV b - 40 książek,
- Hubert Karwowski, kl. IV c - 30,
- Gabriela Wróblewska, kl. V a - 69,
- Aleks Jędrzejek, kl. V b - 22,
- Kacper Pieńkowski, kl. VI a - 25
- Paulina Steczkowska, kl. VI b - 55 książek.
Wszystkie klasy wspólnie z wychowawcami z zaangażowaniem włączyły się w szkolne obchody Światowego Dnia Książki. Oprawę tego święta tworzyła twórczość plastyczna i literacka naszych uczniów klas I -VI. Każda klasa przygotowała plakat propagujący czytanie. Uczniowie klas pierwszych przedstawili siebie w pracach plastycznych pod hasłem "Książka i ja". Natomiast klasy II były ilustratorami baśni H. Ch. Andersena, a klasy trzecie pisały listy do ulubionego bohatera. Ponadto w swoich klasach uczniowie zorganizowali wystawy pt. "Nasze ulubione książki". Nie zabrakło także głośnego czytania -"Nauczyciele czytają dzieciom". Uczniowie klas IV - VI przedstawili podczas apelu prezentacje multimedialne pod hasłem "My - bohaterami książek". Ulubieni bohaterowie uczniów to: "Harry Potter", "Jaś i Małgosia", "Mała Księżniczka". Nasza młodzież wykazała się niezwykłymi zdolnościami aktorskimi, oryginalnością i pomysłowością. Wszystkich rozbawił filmik "Czerwony Kapturek" wyreżyserowany przez klasę VI a. Szkolne obchody Światowego Dnia Książki zakończyła krótka inscenizacja pt. "Sąd na książką". Młodzi aktorzy z klas IV - VI przekonali wszystkich zebranych, że książka jest jednak potrzebna w życiu.Wspólnym śpiewem "Cała Polska czyta dzieciom" zakończyliśmy Światowy Dzień Książki.

E.Kutyło