Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy

Wyszukiwarka

18-421 Piątnica

ul. Szkolna 29

Tel: (86) 216-45-90 - Sekretariat

    Facebook

E-mail: sekretariat@zszppiatnica.szkolnastrona.pl


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1773603
    • Do końca roku: 228 dni
    • Do wakacji: 35 dni

  • Kartka z kalendarza


  • Kalendarium

    Piątek, 2024-05-17

    Imieniny: Brunony, Sławomira

Projekt edukacyjny

W dniach 14,17,18 września uczniowie klas I – III z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Piątnicy, uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pt.” Zwykli, niezwykli – ku chwale bohaterom wojennym”. Głównym założeniem projektu było zapoznanie uczniów z sylwetką naszego patrona – majora Władysława Raginisa.


Dnia 14 września uczniowie klas I – III, cykl zajęć rozpoczęli od obejrzenia filmu dokumentalnego pt. „Bitwa o Wiznę”. Następnie uczestniczyli w apelu przygotowanym przez nich samych, w celu przybliżenia sylwetki patrona. Kolejnym etapem było wyjście na Fort II w Piątnicy, gdzie zorganizowane zostały zawody sportowe i mały poczęstunek. 

Dnia 17 września wybraliśmy się do Twierdzy Osowiec i na Górę Strękową. Była to dla dzieci niebywała okazja poznania specyfiki pracy żołnierza. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia żołnierskich mundurów i sprzętu. Mogli potrzymać prawdziwą broń, posiedzieć w pojazdach wojskowych i pomaszerować, jak prawdziwi żołnierze. W Twierdzy czekała nas duża dawka informacji związana z minionymi latami. Zobaczyliśmy elementy fortec, murów obronnych i „niekończących” się tuneli. W drodze powrotnej zajechaliśmy na grób – pozostałość po bunkrze, w którym przed laty zginął ówczesny kapitan Władysław Raginis, broniąc do końca polskich pozycji. Z pewnością te wizyty dostarczyły uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

Ostatni dzień, był dniem zwieńczającym naszą wiedzę na temat: „Zwykli, niezwykli – ku chwale bohaterom wojennym”. Odwiedziliśmy Miejsca Pamięci poległych w obronie naszego kraju, które znajdują się na terenie Piątnicy. Następnie przeszliśmy do zajęć praktycznych. Uczniowie szkicowali portret majora Władysława Raginisa, tworząc klasową galerię. Na zakończenie podzieliliśmy się na małe zespoły i graliśmy w gry planszowe, które otrzymaliśmy od IPN.

Wycieczka do Osowca, Góry Strękowej, jak i pozostałe wyjścia były bardzo interesujące. Dzieci miały okazję poznać historię, Miejsca Pamięci oraz dokładnie przyjrzeć się różnym rodzajom broni oraz wysłuchać ciekawych opowieści przewodnika. Takie spotkania z historią powodują łatwiejsze i trwalsze przyswajanie wiedzy.

A.Karpińska