Gwiazdy i planety- poznajemy kosmos

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klas I-III realizowali projekt edukacyjny, pt. „Gwiazdy i planety – poznajemy kosmos”.
Celem projektu było uświadomienie dzieciom jak ważny jest kosmos i astronomia dla każdego człowieka. Uczestnicy projektu zdobyli wiedzę z zakresu wielu zagadnień: zaznajomili się z mapą, globusem, Układem Słonecznym, uświadomili sobie rolę Słońca, Księżyca oraz gwiazd.

Poznali postać Mikołaja Kopernika i jego naukowe odkrycie, zapoznali się z znanymi zdobywcami kosmosu. Wszystkie te zagadnienia były przekazywane dzieciom poprzez organizację ciekawych zajęć, konkursów, obserwacji, działań plastycznych. W ramach projektu dzieci oglądały filmy, prezentacje multimedialne, korzystały z zasobów platformy edukacyjnej , przeglądały albumy, atlasy, fotografie przedstawiające Układ Słoneczny, gwiazdy, stacje kosmiczne oraz ciała niebieskie. Swoje spostrzeżenia i odczucia odzwierciedlały w formie prac plastycznych. Wykonały papierowe rakiety, kolorowe ilustracje kosmosu, a z masy papierowej oraz styropianu zrobiły modele planet, które występują w Układzie Słonecznym.
Zwieńczeniem cyklu zajęć była wycieczka do Warszawy, gdzie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w projekcji filmu „Pod jednym niebem” w Planetarium oraz lekcji muzealnej „Podróż do gwiazd” w Muzeum Techniki w Warszawie. Podsumowaniem wszystkich działań był udział dzieci w quizie wiedzy o wszechświecie. Ten projekt był naprawdę kosmiczny!!!

A.Karpińska