Uroczysty apel świąteczny „Tradycje wielkanocne”

W dniu 26 marca 2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piątnicy odbył się uroczysty apel  z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, którego głównym celem było podkreślenie religijnego i kulturowego znaczenia tego ważnego Święta.

Apel przygotowali: p. Marzena Wysocka, p. Anna Najda, ks. Krzysztof Oporek

Pieśni, podkłady muzyczne: p. Marzena Wysocka

Dekoracje: p. Justyna Kryszpin- Żmuda, p. Marzena Wysocka, p. Ilona Anna Zabielska, ks. Krzysztof Oporek, p. Anna Najda

Uczniowie klas II-VII bardzo ciekawie i ekspresyjnie przedstawili nam tradycje wielkanocne oraz treści biblijne skupiające się na tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wydarzenie to jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej.

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana.

Podczas przedstawienia odtworzono ewangeliczne świadectwa o złożeniu ciała Jezusa do grobu, odkryciu przez kobiety i uczniów pustego grobu oraz pojawieniu się wieści o Jego powstaniu z martwych.

Podczas apelu ukazano takie zwyczaje jak: praktyki postne w Wielkim Poście, święcenie palm w Niedzielę Palmową, święcenie pokarmów, malowanie pisanek, śmigus-dyngus i inne.

Gra aktorów, scenografia, choreografia, piękne ludowe stroje i pieśni, sprawiły, że społeczność szkolna z zaciekawieniem oglądała spektakl.

Uczennica Aleksandra Zapert złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne.

Nie zabrakło również życzeń skierowanych do całej społeczności szkolnej przez Panią Dyrektor Martę Ogonowską-Stolarczyk oraz ks. kan. Szczepana Dobeckiego Proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy.

W tym dniu wręczono również nagrody i dyplomy za konkurs „Palma Wielkanocna”.

Dziękujemy uczniom, jak też Rodzicom za zaangażowanie się w przygotowanie przedstawienia wielkanocnego.

Zdrowych, błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Niech Zmartwychwstały Pan napełnia serca wiarą, nadzieją, miłością i pokojem. Alleluja!

Opracowanie tekstu: Anna Najda, Marzena Wysocka, ks. Krzysztof Oporek