Pożegnanie klas 8-mych

Drodzy rodzice, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy szkoły
Absolwenci Szkoły Podstawowej im. mjr Władysława Raginisa w Piątnicy
Obserwując uważnie rozwój naszych dzieci używamy sformułowania „kamienie milowe”. Określenie „kamienie milowe” odnosi się do pewnych umiejętności, które dziecko powinno opanować w danym wieku.
Wspominając dzień pierwszych urodzin naszych dzieci były jeszcze słodkimi i zagubionymi w świecie maluszkami. Jednak gdy dostały tort z dwiema świeczkami, zaczęły już pokazywać swój charakter i trudno było za nimi nadążyć. Dwulatek potrafił wypowiedzieć około 50 słów oraz układać pierwsze, króciutkie zwroty. To także czas, gdy zaczęli robić wszystko po swojemu.
Odnoszę nieodparte wrażenie, że od drugich do piętnastych urodzin zmienia wszystko i nic. Bo my rodzice nadal, ciągle nie możemy nadążyć za swoimi dorastającymi dziećmi. Tylko ilość słów zmienia się z 50 na 5 milionów. Co gorsza często słów niekoniecznie dla nas zrozumiałych.
Ale staramy się – prawda?
Drodzy rodzice wchodzicie w nowy etap życia albo raczej zostaniecie wciągnięci z siłą huraganu w nowy etap życia waszych dzieci. Życzę wam w tym „ciekawym” czasie dużo zdrowia, siły, kreatywności, cierpliwości i poczucia humoru. Każdy huragan kiedyś się kończy, ale w pamięci pozostaje na całe życie.
Moja droga młodzieży. Patrzę na was i wam zazdroszczę. Po raz pierwszy w życiu jesteście tacy dorośli, tacy pełni niecierpliwości przed nowym, nieznanym rozdziałem waszego życia. Będzie pięknie zobaczycie. Nowe szkoły, klasy, koledzy, nauczyciele. Zmiana środowiska, która jest dla was szansą na nowy początek. Wreszcie bez mundurka, z hybrydami, kreskami i kolorowymi włosami. Wreszcie z utęsknionymi atrybutami dorosłości. Dorosłość jednak to nie tylko te łatwe zewnętrzne atrybuty – dorosłość to odpowiedzialność za siebie, koleżanki, kolegów; to obowiązki za które sami będziecie odpowiadać (serdecznie polecam rodzicom wylogowanie się z dziennika, oni naprawdę już są dorośli); dorosłość to również przygotowanie do matury, która da wam możliwość dalszego rozwoju.
Dzisiaj świętujemy osiągnięcie przez nasze dzieci kolejnego ważnego kamienia milowego. Kończąc szkołę podstawową nasi uczniowie zostali wyposażeni w wiadomości, umiejętności i kompetencje, które gwarantują im sukces w dalszym życiu. W każdej nowej szkole, którą wybiorą – krok przed nimi jest dobra opinia o naszych uczniach. Na tą opinię pracujemy razem: uczniowie, rodzice i nauczyciele. Dzięki wzajemnemu zrozumieniu, szacunkowi i współpracy możemy dzisiaj razem świętować sukces.
Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom na poszczególnych etapach kształcenia naszych uczniów za ich codzienną pracę, za zaangażowanie, uśmiech, ciepło, kreatywność. Edukacja naszych uczniów rozpoczyna się w trzylatkach od przytulania i oswajania emocji, a kończy się w ósmej klasie dokładnie tym samym – jeśli uczeń potrzebuje to przytulaniem, rozmową i oswajaniem nowych emocji. Bo to jest fundamentem bezpieczeństwa dzieci i ten fundament dostają tutaj od was: nauczycieli, wychowawców.
Dziękuję
Marta Ogonowska - Stolarczyk