Święto Patrona Szkoły

Szkoła Podstawowa w Piątnicy ma możliwość uczczenia pamięci Patrona Szkoły na Górze Strękowej, ponieważ miejsce bohaterskiej obrony Wizny we wrześniu 1939 roku znajduje się w pobliżu naszej placówki.
Właśnie tam, w dniu 8 września 2022 r., Społeczność Szkolna złożyła hołd pamięci Patronowi mjr. Władysławowi Raginisowi i innym żołnierzom, którzy z godnością i odwagą stawili opór 40 – krotnie liczniejszej i lepiej uzbrojonej dywizji 19. Korpusu gen. Guderiana. Sztandar Szkoły pochylił się nad mogiłą wiecznego spoczynku kpt. Stanisława Brykalskiego i mjr. Władysława Raginisa, która znajduje się w ruinach schronu. Delegacja młodzieży złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Wszyscy zebrani minutą ciszy uczcili pamięć poległych za Ojczyznę.
Młodzież przedstawiła wzruszający program artystyczny. Przypominając fakty historyczne, recytując wymowne wiersze, śpiewając pieśni, wyraziła tragizm i przywołała pamięć niezłomnych obrońców. Uczennice z klasy II d zaprezentowały układ taneczny z flagami do utworu „Obrońcy spod Wizny” w wykonaniu zespołu Forteca. Uroczystość przebiegła w niezwykle podniosłej atmosferze, nastroju skupienia i uwagi.
Po części artystycznej odbyła się lekcja historii. Pan Grzegorz Przyjemski przybliżył zebranym postać mjr. Władysława Raginisa oraz przedstawił fakty z przebiegu obrony Wizny w czasie kampanii wrześniowej.
Pani dyrektor Marta Ogonowska Stolarczyk podziękowała uczniom, młodzieży i nauczycielom za przygotowanie uroczystości. Podzieliła się refleksją, że mjr Władysław Raginis byłby z Nas dumny, tak, jak My jesteśmy dumni dzisiaj, że mamy Patrona, dla którego honor i Ojczyzna były najważniejszymi wartościami .

Relacja z wydarzenia: https://fb.watch/fX_Jv-PGT3/