Dzień Patrona Szkoły 18.09.2019

W codziennym życiu każdej szkoły istnieją dni niezwykłe, które każą nam na chwilę zatrzymać się, skłaniają do refleksji.
Takim dniem jest w naszej szkole 11 września – Dzień Patrona Szkoły.
Patron szkoły to ktoś niezwykły, ktoś kto daje nam przykład bohaterstwem, niezłomną postawą, ktoś kto zajmuje w świadomości szkoły wyjątkowe miejsce. Patronem naszej szkoły jest mjr Władysław Raginis.
Wspominany przez kolegów z ławy szkolnej jako: cichy, skromny, szczupły i nieśmiały, drobny blondasek z kresowym akcentem, we wrześniu 1939 roku stanął przed arcytrudnym wyzwaniem. Zrobił wszystko co było w jego mocy.
Podczas wojny wielu zrobiło wszystko, żeby żyć … i wielu się nie powiodło.
Przez prawie 20 lat byłam nauczycielem innej szkoły, o innym imieniu – gimnazjum imienia Ofiar Katynia. I tego patrona również zamierzam otaczać szacunkiem w mojej szkole, bo duch tego imienia będzie tu zawsze.
Otoczyłabym szacunkiem imię każdego bohatera, który oddał życie za Ojczyznę. Bo przed Bogiem i przed nami – ich spadkobiercami – są równi. Nie ma lepszych i gorszych bohaterów.
Życie kroczy krętymi ścieżkami. Za każdym zakrętem czekają nas zmiany, niespodziewane zdarzenia. I tylko od nas samych zależy jak je udźwigniemy.
Mając w sercu historię, tradycję, szacunek dla przeszłości musimy podążać naprzód, poprzez kolejne dni naszego życia – czasem bardziej, a czasem mniej radosne. Bo nasza przyszłość zależy wyłącznie od nas samych.
Marta Ogonowska – Stolarczyk – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piątnicy.