Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Pomóż swojemu nastolatkowi odkryć swe mocne strony

Dzieci bardzo jasno pokazują nam jak chcą być traktowane przez dorosłych. Chcą być wysłuchane bez infantylizowania, chcą byśmy byli dostępni, żeby ten kontakt był w przewidywalny i akceptujący.

Chcą byśmy tłumaczyli i sugerowali pewne opcje wyboru, żebyśmy stawiali realistyczne oczekiwania i pracowali nad sposobami rozwiązań problemów, byśmy mówili prosto, byli godni zaufania i byśmy nie podejmowali żadnych działań poza ich plecami.

Konsekwentne podkreślanie mocnych stron wzmacnia motywację dziecka, by pracować nad problemami. To może być dla rodzica trudne, jeśli na co dzień doświadcza destrukcyjnych zachowań swojego dziecka.

Jednak mimo porażek, każdy posiada zalety i mocne strony, które może wykorzystać by poprawić jakość swojego życia.

Jak się za to zabrać?

Umów się z dzieckiem na rozmowę i dopilnuj, by nic was nie rozpraszało (wyłączcie komórki, telewizor itp.). Postaraj się stworzyć dobrą atmosferę – usiądźcie na kanapie, z jakimś ciastkiem i na przykład soczkiem.
Opisz problem – tak, jak go widzisz – opisz fakty, bez oceniania zachowania.
Potem pokieruj rozmową tak, by dziecko miało szansę wypowiedzenia własnych obaw, przemyśleń, pomysłów.

Pytania, które mogą Ci się przydać:

• Kocham Cię i chcę Ci pomóc poradzić sobie z tym problemem. Wierzę, że masz w sobie to coś, co jest potrzebne, by sobie poradzić, musimy tylko to odkryć.
  • Czy możesz mi powiedzieć jak radziłeś sobie wcześniej z tym problemem?
  • Jaka jest najtrudniejsza rzecz, którą kiedykolwiek zrobiłeś w związku z tym?
  • Jak to zrobiłeś?
  • Czy możesz to zrobić jeszcze raz?
  • Pomyśl, powiedz mi jaki jesteś, kiedy sobie radzisz, kiedy czujesz że powiodło ci się ze zrobieniem czegoś?
  • Opisz pokrótce jaki wtedy jesteś, co takiego dzieje się w chwili, gdy udaje ci się z jakimś problemem poradzić?
  • Jaka jest najprzyjemniejsza rzecz którą chciałbyś zapamiętać z tego momentu?
  • Co jeszcze takiego przyjemnego zauważyłeś w tym momencie?
  • Gdyby te twoje zalety miały odegrać większą rolę w twoim życiu, po czym inne osoby mogłyby poznać, że tak się dzieje? Co by zobaczyły? Jaka byłaby różnica w twoim zachowaniu?
  • Powiedziałeś mi o swoim problemie, lecz musimy też znaleźć sposób jego rozwiązania, dlatego musimy sprawdzić co już działa. Czy są jakieś rzeczy, które robiłeś w przeszłości, które się sprawdziły? Możemy wykorzystać to,
    co się już sprawdziło, by naprawić to, co nie idzie jeszcze zbyt dobrze.
  • Na skali jeden do dziesięć, gdzie 1 oznacza, że idzie ci najgorzej jak to tylko możliwe, a 10, że dajesz z siebie wszystko – określ gdzie w tej chwili jesteś, jeżeli chodzi o to zadanie (ten problem), o którym mówimy?
  • Jak udało ci się dojść do tego punktu?
  • Opisz co oznacza dziesiątka? Jakbyś się wtedy zachowywał? Co byś robił?
    Jak sądzisz na dzisiaj, który punkt jest możliwy do osiągnięcia przez ciebie?
  • Co potrzebujesz zrobić żeby dojść do tego punktu? Co by ci pomogło dojść do tego punktu? Jakiej pomocy byś potrzebował? Z czyjej pomocy byś najchętniej skorzystał?