Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

JAK DODAĆ SOBIE ENREGII

Nie masz siły ani chęci do niczego? Poranki są dla Ciebie straszne? Co jednak zrobić aby przez cały dzień mieć energię i radosne samopoczucie?

Kilka trików, które w pełni rozbudzą Twój umysł i organizm i dostarczą
energii na cały dzień!

1.         Wczesne wstawanie

Zegar biologiczny każdego człowieka powinien być jak najbardziej zsynchronizowany z naturą. Co to oznacza? Przykładowo w okresie letnim słońce wstaje już od 6, więc wstając mniej więcej o tej samej porze będziesz miał cały dzień przed sobą i mnóstwo energii aby spędzić go produktywnie i aktywnie. Wczesne wstawanie, nie oznacza niewysypianie się. Musisz poświęcić kilka wypadów ze znajomymi i się przyzwyczaić do snu przed północą, aby wstawać rano bez problemu i pełny energii i witalności.

2.       Zdrowa i zbilansowana dieta

Dieta, dieta, dieta i jeszcze raz dieta. Odpowiednie odżywianie się wpływa na nasz organizm, ale i samopoczucie. Znane każdemu fast foody sprawiają że jeszcze bardziej nam się nie chce nic robić, nie dostarczają żadnych wartości odżywczych do organizmu i doprowadzają go do stanu gdzie nie ma energii. Gdy jest zdrowo i nie doprowadzasz się do głodówek to po krótkim czasie sam zauważysz że masz więcej energii i chęci do robienia czegokolwiek i Twoje samopoczucie będzie codziennie lepsze.

3.        Sport, czyli aktywność fizyczna

Najczęściej zbilansowana dieta idzie w parze z aktywnością fizyczną. Uprawianie sportów sprawi że dostaniesz większą dawkę energii i poczujesz się lepiej. Poprawi się krążenie krwi w organizmie i wszelkie problemy zdrowotne znikną. Warto pamiętać że mówiąc sport, nie mamy na myśli od razu branie udziału w maratonie czy intensywne ćwiczenia na siłowni. Lekki ruch, jak marszobieg czy po prostu spacer przez pół godziny lub godzinę dziennie również pomoże.

4.      Przebywanie na świeżym powietrzu

Świeże powietrze pomoże Ci dotlenić organizm, czyli rozbudzić. Spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, a jeśli twierdzisz że to nie jest możliwe to spróbuj chodzić do pracy na nogach lub jeździć rowerem zamiast wybierać łatwy transport samochodem :)

Jak dodać sobie energii w ciągu dnia?

O poziom energii warto dbać przez cały dzień. Nie dopuszczaj do tego, by poziom energii życiowej spadł do zera. To co dodaje energii i pozwala zregenerować jej zasoby to:

Przemyślane posiłki – niezbyt obfite, a jednocześnie zbilansowane pod względem makroelementów. Staraj się więc kończyć posiłek jeszcze nim będziesz syty. By uniknąć marnowania jedzenia, które pozostało na talerzu, proponuję trzymać poszczególne składniki na osobnych  półmiskach i dokładać je według uznania.

Częstsze jedzenie mniejszych porcji – zamiast 3 dużych posiłków wypróbuj 5-6 mniejszych. Jeśli nie masz czasu na standardowy posiłek – sięgnij po szybką przekąskę: suszone owoce; orzechy czy oliwki.

Pij wodę. Szklanka wody z łyżką miodu, sokiem z 1/4 cytryny i szczypta soli działa jak izotonie i idealnie nawadnia z rana czy po treningu. W ciągu dnia również warto zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Jeśli nie lubisz pić samej wody, wrzuć do niej kilka plasterków świeżych owoców lub dodaj sok z cytrusów.

Chłodny prysznic lub zanurzenie twarzy w zimnej wodzie niemal momentalnie dodaje energii do pracy.

Rób drzemki energetyczne. Badania pokazują, że  drzemka potrafi zastąpić nawet 3 razy tyle snu w ciągu nocy! Sam robię drzemki energetyczne od ponad 5 lat i szczerze mogę je polecić.

Jeśli masz możliwość, połóż się na plecach, a nogi unieś do góry. Spływająca do głowy krew dotlenia mózg i poprawia koncentracje

Chcąc mieć więcej energii, regularnie wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz

Ubierz się profesjonalnie i usiądź przy biurku – nawet wtedy gdy pracujesz z domu.

Jak mieć więcej energii kolejnego dnia?

Zadbaj o odpowiednią długość snu. By budzić się pełnym energii warto ponadto zadbać o to, by długość snu była wielokrotnością 1,5h (np. 7,5h) W ten sposób budzimy się na koniec pełnej fazy snu, trwającej właśnie 1,5h, gdy sen jest najpłytszy, a nam najłatwiej jest wstać i zacząć działać. Dowiedz się jak spać efektywnie. Przede wszystkim zadbaj wywietrzenie, zaciemnienie i odpowiednią temperaturę w sypialni. Dobrej jakości sen pozwoli Ci mieć więcej energii kolejnego dnia.

Myśl pozytywnie. Zamiast skupiać się na przeszkodach czekających na Ciebie kolejnego dnia, skup się raczej na tym, jak możesz te przeszkody przezwyciężyć lub jak uczynić je mniej dotkliwymi.

Posiadaj listę swoich celów na nadchodzący rok lub kilka lat. Potrafiąc dostrzec jak to co mamy do zrobienia przybliży nas do jakiegoś większego celu, znacznie łatwiej będzie nam znaleźć na to czas i wykrzesać energię, by w końcu zabrać się do roboty.