Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

19 maja

19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków czyli święto społecznych i bezinteresownych działań.

Naukowcy polecają ……..dobroczynność

Dla jednych pomocą będzie przeprowadzenie staruszki na drugi koniec ulicy, dla drugich odwiedzenie znajomego w szpitalu, dla trzecich przekazanie darowizny na działalność jednej z fundacji, a dla innych oddanie krwi. I niewątpliwie w każdym przypadku będzie to dobry uczynek. Trudno się z tym nie zgodzić.

Nad aktami życzliwości pochylili się również naukowcy. Badacze z Uniwersytetu Stanforda dowiedli, że kluczem do osobistego poczucia szczęścia u ludzi jest właśnie pomaganie innym i obdarowywanie ich radością. Jednak ich badanie pokazało, że ten efekt uzyskuje się jedynie wówczas, gdy pomoc jest bardzo konkretna i sprecyzowana - nastawiona na osiągnięcie określonego celu, np. zakup protezy dla potrzebującego. Wnioski z tego badania są bardzo proste. Z pomagania korzystają nie tylko obdarowywani, ale także obdarowujący! Naukowcy dostrzegli u nich wzrost satysfakcji ze swojego zachowania, skutkujący większym poczuciem własnego szczęścia.

Dobro powraca

Pięknie napisał kiedyś Benjamin Franklin: "Kiedy jesteś dobry dla innych, najlepszy jesteś dla siebie".

W jednej ze swoich przypowieści Bruno Ferrero przytacza pewną historię 12-letniej dziewczynki, która napisała kiedyś w swoim dzienniczku:

"Jesteśmy ludźmi przyszłości, to my musimy ulepszać sytuację. Najgorszą rzeczą jest nic nie robić i patrzeć, jak ten biedny świat się rozpada. Wołamy: niech żyje pokój, a prowadzimy wojnę. Powtarzamy: precz z narkotykami, a zabijamy sprawiedliwych. A przecież nie jest postanowione, że nie można skończyć z tym wszystkim. Chciałabym Ci powiedzieć, jeżeli jesteś smutny z powodu nienawiści w świecie, nie płacz i nie trać nadziei, ale zrób coś, nawet coś małego!"

Dobre uczynki są jak bumerang, nie wierzysz??? Zobacz :-)

……a więc co dziś dobrego zrobisz??