Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy

Wyszukiwarka

18-421 Piątnica

ul. Szkolna 29

Tel: (86) 216-45-90 - Sekretariat

    Facebook

E-mail: sekretariat@zszppiatnica.szkolnastrona.pl


  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1768555
    • Do końca roku: 231 dni
    • Do wakacji: 38 dni

  • Kartka z kalendarza


  • Kalendarium

    Wtorek, 2024-05-14

    Imieniny: Bonifacego, Julity

Sztuka rozwiązywania konfliktów

5 sposobów rozwiązywania konfliktów? Możemy się ze sobą nie zgadzać, nawet pokłócić. Możemy odczuwać wrogość i czynić sobie wzajemne wyrzuty. Możesz usłyszeć, że to co robisz nie ma sensu, że brak Ci umiejętności, Ty z kolei zarzucisz komuś złą wolę i najprostszą złośliwość. Często dochodzi do tego inny światopogląd, punkt odniesienia, a nawet realia, w których żyjecie. Bo nie da się z każdym być w zgodzie. Ale wcześniej czy później przyda się z co niektórymi oczyścić atmosferę. W duchu codziennych relacji i higieny umysłu. Jak? 

Konflikt – najprościej rzecz ujmując – to spór dotyczący ważnych kwestii. Konflikty nie zawsze są pożądane, często burzą nasze poczucie bezpieczeństwa. Jednak chcemy czy nie, są one częścią naszych codziennych działań, a ich źródła są przeróżne. Co więcej, wiele z nich odgrywa pożyteczną rolę, bo nareszcie pozwalają spojrzeć na tłumione problemy. Podstawowy wniosek nasuwa się jeden: konflikty należy rozwiązywać. I Ty wiesz już najdokładniej który chciałbyś rozwiązać jako pierwszy J Ale czy wiesz jak? W radzeniu sobie z konfliktami pomaga wybór odpowiedniej do sytuacji strategii działania.

 

1. WSPÓŁPRACA

To partnerstwo mimo przeciwności. Skupianie się na tym co Was łączy, a nie dzieli, ponieważ jest to praca nad korzyściami obu stron. Tylko jest mały haczyk: współpraca jest niemożliwa, gdy któraś ze stron, mimo pozytywnych sygnałów, nie chce lub po prostu nie potrafi współpracować (a niestety takich typów jest wiele).

Współpraca to najtrudniejszy ze stylów, ponieważ wymaga rozumienia emocji swoich i czyjś, umiejętności słuchania, zaangażowania, tolerancji oraz chęci dojścia do happy endu dla Was obojga. I częściej mówimy o tym, że współpracujemy, niż to tak na prawdę robimy.

2. KOMPROMIS

Czyli poszukiwanie złotego środka. To sztuka ustępowania i znajdowania rozwiązania w imię ogólnego dobra. Gdy rezygnujesz z dość nieistotnych kwestii – ok, wychodzi korzystnie; gdy jednak zrezygnujesz z ważnych dla Ciebie spraw, trudno będzie Ci mówić o radości i korzyściach z rozwiązania konfliktu; jedyny pozytyw, że już go nie ma. Tylko czasem pozornie tak się wydaje, bo konflikt może przez to powrócić i to ze zdwojoną siłą.

Kompromis ma swoje plusy i minusy, bo nie zawsze warto upierać się przy swoim. Z drugiej strony kompromis zbliża Cię do ulegania wbrew sobie, w konsekwencji do poczucia strat i niemocy.

3. WALKA

Walka wyczerpuje emocjonalnie i fizycznie, ale jest niezbędna, by zdobyć u osób niedojrzałych społecznie autorytet. Bo walka to też obrona. A następnie trzeba umiejętnie zmienić ten styl na inny, bardziej przyjazny.

Kim jest osoba, która cały czas walczy z Tobą? Jest człowiekiem, który ma nieustanną potrzebę udowadniania własnej przewagi, potrzebującym ukryć swoje słabości (niestety dosyć często mamy z nimi do czynienia).

4. UNIKANIE

Krótko i na temat: unikasz, oddalasz w czasie rozwiązanie konfliktu. Przyczyn jest wiele: źle się z nim czujesz, nie masz siły aby się zmierzyć z przeciwnikiem lub chcesz się na początku wyciszyć i zebrać siły.

Pamiętaj jednak, że konflikt sam się nie rozwiąże, a i tak w pewnym momencie powróci. Kurz opadnie, czas zaleczy rany. Ale w końcu może warto się z nim zmierzyć? To Ty wiesz o tym najlepiej. J

 

5. ULEGANIE

Ten styl daje poczucie bezpieczeństwa i oparcie, ale tylko wtedy gdy po drugiej stronie jest taka sama osoba. W przeciwnym razie… zostaniesz zdeptany emocjonalnie. Narazisz się na wykorzystywanie, lekceważenie i poczucie krzywdy.

Jednak unikanie, czyli dążenie do świętego spokoju może skończyć się pułapką dla nas samych. Jeśli chcesz - ulegaj, ale nigdy nie ulegaj, dlatego, że inaczej nie umiesz. UMIESZ, MOŻESZ.

Z uleganiem jest też czasami tak, że liczymy na regułę wzajemności. Ulegając komuś w jakieś sprawie, liczymy na to samo w naszym kierunku. Motywacja jest, efekt nie zawsze.