Święto Patrona Szkoły

11 września 1939 r. życie w służbie Ojczyźnie poświęcił kpt. Władysław Raginis, Patron Szkoły Podstawowej w Piątnicy. Rocznica jego bohaterskiej śmierci stała się okazją do uczczenia pamięci o obrońcach Wizny i ich dowódcy, który za swoje zasługi został pośmiertnie awansowany na stopień majora.

Święto Patrona w naszej szkole miało uroczystą oprawę. O 10.00 całą społeczność szkolną wraz z licznie przybyłymi gośćmi powitała p. dyrektor Marta Ogonowska-Stolarczyk, która zwróciła uwagę na to, jak ważną rolę odgrywają autorytety i patroni w życiu młodych ludzi. Głos zabrała również wicestarosta, p. Maria Dziekońska, która podkreśliła zasługi naszego Patrona w kampanii wrześniowej. Do Strękowej Góry, gdzie znajdują się prochy mjr. Władysława Raginisa, udała się delegacja młodzieży, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Hołd złożono też w miejscach pamięci znajdujących się na terenie naszej szkoły – pod pomnikiem mjr. Władysława Raginisa, pomnikiem Ofiar Katynia oraz Dębem Pamięci poświęconym por. Bolesławowi Kalinowskiemu. Święto Szkoły stało się również okazją do poświęcenia przez proboszcza Szczepana Dobeckiego krzyży, które zostaną powieszone w salach lekcyjnych naszej placówki. Ponadto odbyła się prezentacja mundurków uczniowskich, na których znajduje się nowe logo szkoły.

Kolejnym punktem programu była uroczystość patriotyczna, podczas której młodzież przypomniała tragizm żołnierzy walczących na odcinku „Wizna” w czasie kampanii wrześniowej. Wzruszające wiersze recytatorów i piękne piosenki chóru, przeplatane informacjami historycznymi, wzbudziły w słuchających niezwykłe doznania patriotyczne. Czuliśmy się dumni z Patrona, mjr. Władysława Raginisa, dla którego honor i Ojczyzna okazały się najważniejszymi wartościami.

Po uroczystości młodzież pod opieką wychowawców wzięła udział w biegu ku czci Patrona, który zakończył się wręczeniem pucharów dla najlepszych sportowców. Na koniec odbył się grill, w czasie którego wszyscy mogli posilić się pysznymi kiełbaskami i wymienić się refleksjami po dniu pełnym wrażeń.
Relacja z uroczystości znajduje się na szkolnym facebook'u

W przygotowaniach Święta Patrona Szkoły udział wzięli:
część artystyczna – p. Anna Pańkowska, p. E. Kończal wraz z uczniami
oprawa muzyczna p. – Piotr Komorowski z chórem
scenografia – p. Marzena Połomska, p. Justyna Kryszpin-Żmuda, p. Elżbieta Rakowska
zaproszenia – p. Marzena Połomska, p. Barbara Zaniewska, p. Marta Kossowska, p. Ilona Zabielska wraz z uczniami
opieka nad sztandarem – p. Cezary Kamiński
opieka nad delegacjami – p. Danuta Bieńczyk, p. Edyta Staniszewska-Szulc