• Odwiedziny: 1741956

Klasa IVb - "Spotkania z Joanną Olech"

Czas realizacji:01.04.2018r. do 30.05.2018r.
Cele projektu:
1. Popularyzowanie czytelnictwa i motywowanie uczniów do czytania;
2. Zachęcanie uczniów do sięgania po książki Joanny Olech;
3. Zapoznanie dzieci z biografią autorki książek przez nie czytanych;
4. Kształcenie wrażliwości czytelniczej;
5. Wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czas;
6. Motywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej.

Opis przebiegu realizacji projektu edukacyjnego:
Od 1 kwietnia do 30 maja 2018r. klasa IV b uczestniczyła w projekcie czytelniczym „Spotkania z Joanną Olech”.
Podczas pierwszego spotkania projektowego nastąpił podział pracy oraz wyznaczyliśmy terminy kolejnych spotkań.
Każdy z uczniów klasy IV b wybrał sobie książkę pani Joanny Olech, którą przeczytał
w okresie trwania projektu. Znalazły się tam takie tytuły jak: „Dynastia Miziołków”, „Gdzie diabeł mówi do usług”, „Trudne słówka”, „Bal piłkarzy” i „Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe”.
Następnie uczniowie dobrali się w pary i przygotowali na godzinę wychowawczą informacje o autorce. Każda para uczniów wybrała samodzielnie informacje i przyswoiła je sobie oraz wykonała plakat podkreślający najważniejsze aspekty danego zagadnienia. W czasie kolejnego spotkania projektowego grupy miały możliwość zaprezentować swoje plakaty i podzielić się ciekawostkami z życia autorki.
W kolejnym etapie uczniowie przygotowali okładki swoich ulubionych książek autorstwa Joanny Olech, które zostały zaprezentowane w postaci wystawy prac. Prace oglądać można było w auli szkolnej.
W czasie projektu zaplanowane zostało również spotkanie z autorką w Bibliotece Publicznej w Piątnicy. Niestety z przyczyn niezależnych od nas do spotkania nie doszło.
Ostatnim działaniem w ramach projektu był udział klasy IV b w nocy bibliotek. Klasa wzięła w niej udział 08.06.2018r. było to dla dzieci bardzo ciekawe i rozwijające doświadczenie, które na długo zostanie w ich pamięci.

Refleksje po zrealizowaniu projektu:
W ramach realizacji projektu „Spotkania z Joanną Olech” uczniowie mieli możliwość przybliżyć sobie autorkę czytanych książek. Zapoznali się z jej dużym dorobkiem literackim. Mieli możliwość wymiany informacji i wrażeń na temat przeczytanych pozycji. Uczestnictwo w „Nocy bibliotek” stało się dodatkowym motywatorem do korzystania
w przyszłości z biblioteki nie tylko szkolnej, ale i publicznej. Dzięki udziałowi
w projekcie uczniowie zaczęli chętniej sięgać po książki, które stały się dla nich atrakcyjną
i pożyteczną formą spędzania czasu wolnego.

S.Sawicka