Klasa IIa - "Spotkania z książką"

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa II A w roku szkolnym 2017/18 zrealizowała projekt czytelniczy „Spotkania z książką”. Jego głównym celem było rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów.

W trakcie realizacji projektu uczniowie zachęcali innych do przeczytania książki, która zrobiła na nich szczególne wrażenie. Tworzyli prezentacje, plakaty, prace plastyczne, itp. A nastepnie przedstawiali je klasie. W sali utworzony został także kącik ciekawej książki, w którym znalazły się najciekawsze, zdaniem dzieci, pozycje, które uczniowie przynieśli z własnych domowych biblioteczek lub wypożyczyli z biblioteki szkolnej i dzielili się nimi z innymi.
W każdy wtorek uczniowie uczestniczyli w porankach czytelniczych organizowanych przez bibliotekę szkolną. Wzięli również udział w akcji czytelniczej „Czytam kolorowo” . Jej celem była popularyzacja nowości zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W trakcie roku szkolnego odbywały się również wyjazdy do Miejskiej Biblioteki Publicznej do Łomży na ciekawe lekcje biblioteczne. Chętni rodzice uczniów przychodzili do szkoły, aby czytać na głos wybraną przez siebie książkę.
Każde dziecko miało za zadanie codziennie, w domu w obecności rodziców czytać minimum 20 minut wybraną przez siebie książkę lub fragment jakiegoś tekstu. W tym celu uczniowie założyli zeszyty czytelnika, w których notowali swoje wyniki.
Dzieci chętnie brały udział w spotkaniach, były bardzo aktywne i zaangażowane w to, co działo się podczas zajęć. Publiczne wystąpienia uczniów sprawiły, że nabyły poczucia własnej wartości, przezwyciężyły nieśmiałość. Zajęcia przeprowadzone w ramach realizacji projektu pozwoliły dzieciom na ciekawe i atrakcyjne spędzenie czasu z książką.

E.Sielawa