Statystyki

  • Odwiedziło nas: 935851
  • Do końca roku: 227 dni
  • Do wakacji: 34 dni

Kartka z kalendarza

Jak pomóc dziecku przetrwać trudny czas pandemii

Drodzy Rodzice,

wielu z nas przeżywa teraz trudne chwile związane z epidemią koronawirusa, dokucza nam lęk, odizolowanie, niepewność związana z przyszłością, która nas czeka. Nie tylko dorośli są zaniepokojeni tym, co dzieje się dookoła, także dzieci odczuwają strach i dostrzegają zamieszanie jakie wokół nich panuje.

Im starsze dziecko, tym większe znaczenie dla przeżywania sytuacji ma temperament, osobowość, skłonność do reagowania lękiem czy niepokojem. Każde dziecko niezależnie od wieku reaguje w dużej mierze na to jak zachowują się rodzice.

 

Dlatego:

1. Zachowajcie spokój. Nie pozwólcie, żeby dziecko przejęło Wasz niepokój. Nie opowiadajcie dzieciom o swoich lękach, nie komentujcie przy nich wiadomości, nie przekazujcie kolejnych informacji.

2. Pandemia to stan wyjątkowy. Nie udawajcie, że nic się nie dzieje. Starajcie się zachować rutynę, ale od czasu pozwólcie dziecku i sobie na trochę zabawy i szaleństw. Ten czas mimo wszystko możecie zapamiętać jako rodzinny i wyjątkowy.

3. Przyglądajcie się dziecku. Nie uspokajajcie jeśli nie jest ono zaniepokojone, ale bądźcie gotowi do rozmowy. Pamiętajcie, że jeżeli Wy się martwicie, to niekoniecznie oznacza, że Wasze dziecko martwi się także.

4. Jeśli zauważycie u dziecka niepokój, powiedzcie mu, że lęk jest normalny, że Wy też czasem się boicie i rozumiecie jak się czuje. Spytajcie czego dziecko boi się najbardziej i mówcie o tym.

5. Opowiedzcie dziecku w prostych słowach czym jest koronawirus i czemu wywołał takie zamieszanie.

6. Nie kłamcie. Mówcie, że nie wiecie, jeśli nie wiecie.

7. Jeśli dziecko chce mówić, pozwólcie mu na to.

8. Pamiętajcie, że dziecko w każdym wieku należy przede wszystkim zapewnić, że jest bezpieczne i my – rodzice się nim zajmiemy.

9. Możecie opowiedzieć, jak Wy radzicie sobie, kiedy jesteście smutni lub przestraszeni, np. czytając książki albo przytulając swoje dziecko.

10. Sprawcie, żeby dziecko było zajęte, umożliwiajcie wirtualny kontakt z przyjaciółmi. Skupiajcie się na tym, co nadal można robić – słuchać muzyki, czytać książki, śmiać się, bawić. Powtarzajcie, że ograniczenia są czasowe. Pamiętajcie, że dzieci lubią czuć się potrzebne. Zaangażujcie je w pomoc w domu.

 

                                                                                   Wszystko będzie dobrze, razem damy radę!!!