Logopeda w przedszkolu

Zajęcia logopedyczne w przedszkolu

Zadania logopedy w przedszkolu

1. Profilaktyka logopedyczna- zapobieganie powstawaniu wad wymowy, oraz czuwanie nad prawidłowym jej rozwojem.

2. Przeprowadzanie badań przesiewowych, diagnozowanie dzieci pod kątem wad wymowy i zaburzeń mowy.

3. Terapia logopedyczna – objęcie indywidualną opieką terapeutyczną dzieci wymagających wsparcia logopedycznego.

4. Współpraca z rodzicami, wychowawcami w celu ujednolicenia działań terapeutycznych, poprawy i efektywności terapii.

Zajęcia logopedyczne obejmują;

• Terapię wad wymowy ( ćwiczenia narządów artykulacyjnych, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia fonacyjne, wywołanie zaburzonych głosek, utrwalenie ich poprawnej wymowy w sylabach, wyrazach, frazach, zdaniach, opowiadaniach, aż do mowy spontanicznej
  • Trening słuchowy (z wykorzystaniem programów multimedialnych)
  • Usprawnianie małej motoryki, tzw. terapia ręki (ćwiczenia grafomotoryczne, zabawy piaskiem kinetycznym, modeliną, itp.)
  • Wspieranie rozwoju mowy, poszerzanie słownictwa, umiejętność tworzenia dłuższych wypowiedzi słownych.

Prośby Dziecka do Mamy i Taty

• Proszę Cię mów do mnie już od najmłodszych miesięcy mojego życia.
  • Opowiadaj mi jak najwięcej, bo chcę Cię słuchać.
  • Jestem taki ciekawy świata. Twojego głosu nie zastąpi mi żaden telewizor czy komputer.
  • Rozmawiaj  ze mną. Wiem , że jestem męczący zadając wciąż te same pytania, ale obok jest tyle ciekawych rzeczy, a tylko Ty znasz odpowiedź na moje pytania.

Jak  Wspierać Rozwój Mowy Swojego Dziecka

• Karmienie piersią- dziecko w naturalny sposób gimnastykuje wszystkie narządy mowy ( język , wargi, podniebienie, żuchwa)
  • Wczesne karmienie łyżeczką, picie z kubka, odstawienie smoczków i butelek, dobrym czasem na to odstawienie jest pojawienie się pierwszych zębów.
  • Gryzienie i żucie pokarmów, dziecko wykształca prawidłowy nawyk oddychania przez nos, a nie przez usta. ·
  • Częste oczyszczanie nosa z wydzieliny ( zwłaszcza w czasie infekcji )- dziecko wyrabia prawidłowy nawyk  oddychania.
  • Śpiewanie piosenek  i zabawy dźwiękonaśladowcze – dziecko kształtuje  mowę, oraz wrażliwość słuchową.
  • Opowiadanie i czytania bajek, wierszyków, wyliczanek, zabawy słowne, ruchowe, muzyczne, rozmowy z dzieckiem – dziecko wzbogaca słownictwo, doskonali umiejętność budowania zdań i wypowiedzi, rozwija pamięć słuchową.
  • Słuchaj dziecka  z zaciekawieniem i uwagą, nie przerywaj kiedy mówi. Porozmawiaj z dzieckiem o jego odczuciach i potrzebach.
  • Znajdź czas na zabawę każdego dnia.
  • Pozwól uczyć się dziecku wszystkimi zmysłami.
  • Korzystaj z pomocy specjalistów- laryngologa, audiologa, foniatry, ortodonty.

Logopeda-

mgr Elżbieta Rakowska

Gimnastyka buzi i języka dla całej rodzinki

GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA DLA CAŁEJ RODZINKI!

1. „Koniki” - kląskanie przy jednoczesnym uśmiechu.

2. „Koniki” - kląskanie z ustami ułożonymi w dzióbek (jak do pocałunku)....