Terapeuta pedagogiczny

Terapeuta pedagogiczny w przedszkolu

Zadania terapeuty w przedszkolu:

PROWADZENIE ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH (czyli terapii pedagogicznej) oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym. Zajęcia te polegają na usprawnianiu u dzieci najbardziej zaburzonych funkcji poznawczych, które są przyczyną ich niepowodzeń przedszkolnych. Wszystko po to, aby dziecko lepiej radziło sobie w przedszkolu/szkole.Terapeuta pedagogiczny pracuje z dziećmi nad usprawnianiem umiejętności, które odpowiadają za pojawiające się trudności (KOREKCJA) oraz nad wzmacnianiem i doskonaleniem mocnych stron dziecka (KOMPENSACJA). W zależności od trudności z jakimi boryka się dziecko, na zajęciach ćwiczy się m.in.

- pamięć (m.in. symultaniczna, sekwencyjna)

- myślenie (m.in. przyczynowo – skutkowe, logiczne)

- percepcję wzrokową

- percepcję słuchową

- koordynację wzrokowo – ruchową

- lateralizację

- stymulowanie prawej i lewej półkuli mózgu

- sprawność manualną, grafomotorykę.

W pracy terapeutycznej, terapeuta pedagogiczny uwzględnia indywidualne potrzeby i możliwości dziecka. W tym celu posługuje się różnorodnymi metodami, technikami oraz środkami dydaktycznymi. Stwarza właściwe warunki pracy oraz atmosferę dającą dziecku poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, angażuje różne zmysły i emocje wychowanków, co pozwala im lepiej zrozumieć i zapamiętać nauczone treści.  W efekcie terapii powinny zmniejszyć się trudności w uczeniu się oraz powinna być u dziecka widoczna zmiana postaw wobec trudności i niepowodzeń przedszkolnych oraz wzrost motywacji do uczenia się.

Źródło:https://okiempedagoga.pl

Anna Tarnacka -terapeuta pedagogiczny