Bieg Pamięci Sybiraków

W poniedziałek 27 lutego 2023 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piątnicy odbył się wirtualny Bieg Pamięci Sybiru.

Placówka jako pierwsza w kraju dołączyła do 5 Biegu Pamięci Sybiru organizowanego przez Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Uczestnicy – przedszkolacy, nauczyciele,  dzieci z klas szkoły, łącznie 218 osób,  chcąc uczcić ofiary sowieckich wywózek sprzed ponad 80 lat i pielęgnować pamięć o nich, pobiegli dla Sybiraków, jak również z przesłaniem pokoju na świecie.

Wydarzenie odbyło się w Gminnej Hali Sportowej w Piątnicy, na której to uczestnicy przebiegli łącznie 149 km. Można powiedzieć, że symbolicznie dobiegli do samego źródła biegu- Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Patronat Honorowy pełnili zaproszeni Sybiracy: Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Łomży - Pani Danuta Pieńkowska-Wolfart, Sekretarz i Rzecznik Prasowy - Pani Nina Żyłko oraz Wiceprezes Pan Adam Frąckiewicz.

Goście z radością i wielkim wzruszeniem patrzyli na bieg - ,,radosnych dzieci dla dzieci Sybiru”. W swoich wspomnieniach z nostalgią w sercu wspominali własne zniewolone oraz przepełnione bólem i głodem dzieciństwo.

Na zakończenie mali biegacze otrzymali medale i dyplomy, a Sybiracy zostali obdarowani przez Panią Dyrektor Szkoły Martę Ogonowską-Stolarczyk pięknymi koszulkami -,,mundurkami” z logo piątnickiej placówki.

Inicjatorką biegu była nauczycielka przedszkola - Pani Danuta Komorowska, córka Sybiraczki i wnuczka oficera Wojska Polskiego zamordowanego w Charkowie.

Był to pierwszy Bieg Pamięci Sybiru, który z całą pewnością stanie się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piątnicy tradycyjnym wydarzeniem w kolejnych latach.