„My Piątniczanie, lubimy czytanie” - projekt edukacyjny

W dniach 6-8 kwietnia uczniowie klas III przy współpracy biblioteki szkolnej, realizowali projekt edukacyjny pt. „My Piątniczanie, lubimy czytanie”. Dla zaakcentowania rangi czytelnictwa- jako wartości samej w sobie, w Szkole Podstawowej w Piątnicy zaplanowano różne działania w tym zakresie.

Cykl naszych zajęć zaczęliśmy od poznania historii książki. Następnie każdy z uczniów napisał bajkę oraz wykonał do niej ilustrację w celu stworzenia klasowych książeczek tematycznych dla najmłodszych. Punktem kulminacyjnym w ciągu tego dnia było jednak spotkanie z poetą i dramatopisarzem – Henrykiem Gałą. Poeta opowiedział nam o swoim dzieciństwie, latach młodości, nauce i twórczości. Pan Henryk z wielkim entuzjazmem odpowiadał na zadawane przez uczniów pytania. W czasie spotkania poeta przeczytał nam niektóre swoje wiersze. Grupa uczniów także zaprezentowała utwory poety. Na zakończenie spotkania można było otrzymać dedykację autora oraz zrobić pamiątkową fotografię.
Kolejny dzień również był pełen wrażeń. Każda klasa w zaciszu swojej sali przygotowała plakat promujący czytelnictwo, a także zorganizowała klasową wystawę pt. „Książki naszych dziadków, rodziców i nasze”. W ramach wystawy każdy uczeń mógł zaprezentować swoją ulubioną książkę oraz w kilku zdaniach zachęcić pozostałych uczniów do jej przeczytania. Następnie zorganizowana została „Familiada klasowa”, czyli klasowy konkurs, w którym dzieci mogły wykazać się znajomością przeczytanych baśni i bajek. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i uznanie wśród swych rówieśników. Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w balu postaci bajkowych. Fiona, Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Pocahontas, elfy i kowboje, wszyscy świetnie się bawili przy rytmach smerfnych hitów. Podczas przerw między harcami, nagrodzeni zostali najlepsi czytelnicy z każdej klasy oraz wybrany został król i królowa balu. To była niezapomniana zabawa.
Dzień 8 kwietnia był dniem zwieńczającym naszą niezwykłą przygodę z książką, gdyż wyjechaliśmy do Biblioteki Pedagogicznej w Łomży. W bibliotece staliśmy się widzami niezwykłego przedstawienia. Pracownicy biblioteki zaprezentowali nam sztukę opowiadania z wykorzystaniem teatru Kamishibai. Dzięki skrzynce wszyscy słuchaliśmy opowiadania jak zaczarowani, przenosząc się do świata fantazji. Używając swojej wyobraźni, zobaczyliśmy wszystko to, co nie zostało pokazane i powiedziane. Następnie mogliśmy zobaczyć liczne księgozbiory oraz poznać zasady zakładania kart bibliotecznych i korzystania z czytelni jak i samej biblioteki. Następnym i ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w drukarni JDA Jankowski M. w Konarzycach. Uczniowie zobaczyli po kolei wszystkie etapy powstawania książek, broszur, prasy, materiałów reklamowych itp., przy użyciu druku offsetowego i cyfrowego. Wycieczka była praktycznym uzupełnieniem wiedzy z zakresu technik poligraficznych i grafiki komputerowej.
Cykl zajęć pt. „My Piątniczanie, lubimy czytanie” był bardzo udany i kształcący, ponieważ głównym jego założeniem było rozbudzenie potrzeby czytania przez uczniów naszej szkoły. Mamy szczerą nadzieję, że cel ten został osiągnięty.

A.Karpińska, E.Sielawa