Poniedziałek, 2017-12-18
Bogusława, Gracjana

Święto patrona Gimnazjum 2017r.

Jesteś tu: » Strona główna » Święto patrona Gimnazjum 2017r.

Święto patrona Gimnazjum 2017r.

„Zbrodnio niezmierna,

Ziemio wierna,

Wieczne odpoczywanie

Requiem aeterna”

Owa sentencja przyświecała tegorocznej, już 16. rocznicy obchodów święta Patrona obranego przez społeczność gimnazjalną niedługo po jego powstaniu. Rokrocznie ok. 17 listopada oddajemy należną cześć ofiarom skrytobójczo i bestialsko pomordowanym  w 1940 roku w Katyniu przez NKWD.

Tegoroczną uroczystość uświetnili zaproszeni goście: władze gminne z panem wójtem, dyrektorzy szkół naszej gminy, pierwszy dyrektor gimnazjum, rodzina por. B. Kalinowskiego zamordowanego przez NKWD w Charkowie, przedstawiciele Rady Rodziców.

Stałym punktem programu święta Patrona jest symboliczne oddanie hołdu ofiarom Katynia poprzez zapalenie znicza i złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci przez przedstawicieli naszych gimnazjalistów. Ten piękny i godny zwyczaj nastąpił po wprowadzeniu przez poczty flagi państwowej i sztandarów szkoły.

Po przemówieniu pani dyrektor nawiązującym do historii nadania imienia szkole oraz konieczności pielęgnowania tradycji zapoczątkowanej przed szesnastu laty, nastąpiło uroczyste wręczenie nagród uczniom – zwycięzcom konkursu historycznego na temat wiedzy o Katyniu.

Modlitwa za ofiary zbrodni katyńskiej zainicjowana przez ks. stała się doskonałym wprowadzeniem do widowiska artystycznego w wykonaniu gimnazjalistów. W niezwykłej scenerii i podniosłej atmosferze przejmująco rozbrzmiewały fragmenty listów pisanych do najbliższych przez więźniów z sowieckiej niewoli, wzruszały padające ze sceny utwory poetyckie i pieśni śpiewane przez chór. Muzyce i słowu towarzyszyła prezentacja multimedialna zawierająca dokumenty historyczne, fragmenty filmu z prac ekshumacyjnych i miejsca kaźni, pamiątki po pomordowanych, zachowane zdjęcia, dowody zbrodni. Wszystko to wywoływało wzruszający nastrój dodatkowo pogłębiony przez oświetlenie i efekty specjalne.  Wyraz artystyczny widowiska zyskał uznanie publiczności i został nagrodzony brawami na stojąco.

Widowisko przygotowali:

program artystyczny, efekty specjalne - p. Ewa Kondrat, p. Mariola Dąbrowska

projekt scenografii - p. Marzena Połomska

wykonanie scenografii - p. Marzena Połomska, p. Marta Weber,  p. Anna Tarnacka, , p. Danuta Bieńczyk

oprawa muzyczna -  p. Piotr Komorowski, chór szkolny

pomoc i opieka techniczna, oświetlenie – p. Artur Wierzbowski

wykonawcy: K. Lewandowska i K. Matejkowski – prowadzący, I. Lubiejewska, A. Grela, P. Sobczyńska, D. Łomotowska, P. Żebrowska, A. Mieczkowska, A  Sikora, A. Pawłowski,  W. Tokarz, J. Górecki, J. Kondracki, P. Czerwiński, D. Lemańska, M. Razarenkow

Szczególne słowa podziękowania składam młodzieży, która swoją postawą i zaangażowaniem  w przygotowanie uroczystości sprawiła, że program był bardzo wymowny i stanowił niezapomnianą lekcję historii i pamięci narodowej.

E.Konrad