Poniedziałek, 2017-12-18
Bogusława, Gracjana

Zajęcia z pracownikami KRUS w Łomży nt. bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym

Jesteś tu: » Strona główna » Zajęcia z pracownikami KRUS w Łomży nt. bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym

Zajęcia z pracownikami KRUS w Łomży nt. bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym

W dniu 24 października 2017 roku uczniowie z klas II D i II E gimnazjum Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piątnicy uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, prowadzonych przez samodzielnego inspektora Hannę Serafińską i starszego inspektora Krzysztofa Bączyka z placówki Terenowej KRUS w Łomży. Celem zajęć była popularyzacja wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że dzieci nie powinny wykonywać prac i czynności związanych z:

obsługą ciągników, maszyn samobieżnych oraz innych maszyn i urządzeń do zbioru i obróbki płodów rolnych, w tym uczestniczyć w ich agregowaniu, sprzęganiu, naprawach i konserwacji,

pozyskiwaniem i obróbką drewna,

użyciem substancji chemicznych (środków ochrony roślin, tlenku węgla, paliw, nawozów, substancji odkażających,  rozpuszczalników, itp.)

obsługą zwierząt gospodarskich

nadmiernym obciążeniem układu kostno – stawowego, w tym dźwiganiem i przenoszeniem ciężarów, przebywaniem przez długi czas w pozycji nienaturalnej tj. klęczenia, schylania, itp.,

dużym hałasem, niedoświetleniem i zapyleniem powietrza pochodzenia roślinnego,

obsługą zamkniętych zbiorników, szamb, silosów, gnojowników.

Ponadto dzieciom nie wolno pracować na wysokości (na pomostach, dachach, drzewach, drabinach) i przy chorych zwierzętach, a także znajdować się w bliskiej odległości od pracujących maszyn i urządzeń.

Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali publikacje i broszury dotyczące zachowania bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym oraz opaski samozaciskowe z elementami odblaskowymi.Uczniowie przejawiali duże zainteresowanie omawianymi tematami. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze w obecności p. Ilony Anny Zabielskiej – doradcy zawodowego i organizatora spotkania oraz nauczycieli wychowania fizycznego p. Pawła Duchnowskiego i p. Maciej Tarnackiego.

I.A.Zabielska

Źródło: https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/dzialalnosc-prewencyjna/aktualnosci-prewencyjne/dokument/artykul/bezpieczenstwo-dzieci-w-gospodarstwach-rolnych/