Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy

Wyszukiwarka

18-421 Piątnica

ul. Szkolna 29

Tel: (86) 216-45-90 - Sekretariat

Tel: (86) 216-26-85 - Fax

E-mail: sekretariat@zszppiatnica.szkolnastrona.pl

Warto wiedzieć

ALKOHOL KRADNIE WOLNOŚĆ

 

Pijaństwo jest matką wszystkich grzechów, korzeniem występków,

początkiem zbrodni, odarciem ze sławy, skróceniem życia,

i zabójstwem duszy.

 

 

św. Augustyn

 

         Troska o bezpieczeństwo dzieci i ochrona prze zagrożeniami to podstawowe zadanie i treść każdej rodziny. Nie możemy jednak nieustannie kontrolować zachowania, kontaktów i decyzji naszych dzieci. Nie możemy też usunąć z życia wszystkich zagrożeń i ryzykownych sytuacji, które się pojawiają.

         Możemy jednak pomagać naszym  dorastającym dzieciom w prowadzeniu zdrowego i bezpiecznego życia. Wymaga to utrzymania dobrych kontaktów z nimi, opanowania sztuki rozumienia, słuchania, wspierania oraz umiejętności wywierania wpływu na ich postępowanie.

         Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, by dbać o jakość i trwałość kontaktów  z własnym dzieckiem oraz rozwijać umiejętności potrzebne do konstruktywnego rodzicielstwa. Jest to jednak szczególnie potrzebne, gdy w życiu pojawia się realne zagrożenie. Jednym z nich, niestety łatwo dostępnym, jest alkohol...

 

         Młodzi piją w klubach, na domowych imprezach, obozach, i wycieczkach szkolnych. W weekendy, po lekcjach, w czasie przerw. Mają siedemnaście, czternaście, jedenaście lat. Wiek inicjacji alkoholowej w Polsce systematycznie się obniża, a popularność napojów wyskokowych wśród młodzieży rośnie. Badania przeprowadzone przez Warszawski Instytut Psychiatrii i Neurologii wykazały, że smak alkoholu zna 92,5% uczniów trzecich klas gimnazjów. Przynajmniej raz się upiło 59,3%spośród gimnazjalistów.

 

Nastolatki nie wierzą, że mogą się uzależnić.

Gorzej, że tak samo myślą ich rodzice

 

         Popularności alkoholu nie wolno bagatelizować, zwłaszcza że kontakt z nimi mają coraz młodsze dzieci. Profilaktyka, zachęcanie do abstynencji, będą mieć sens wówczas, gdy ich adresatami zostaną osoby w wieku 9-12 lat.

 

Największym grzechem dorosłych jest bierność i przyzwolenie

 

         Psychologowie podkreślają, że dziecko nie wróci do domu pijane, mając świadomość, że jego rodzice tego nie akceptują. Niestety, alkoholik wciąż kojarzy się z brudasem w wieku średnim, leżącym w rowie. Tymczasem na spotkaniach AA coraz częściej pojawiają się nastolatki, Nie mówmy, że choroba alkoholowa nie dotyczy naszych dzieci.

 

Dlaczego nastolatki piją alkohol?

 

Nasze dorastające dzieci często sięgają po alkohol:

-        aby czuć się dorosłym,

-        aby dopasować się do otoczenia,

-        aby czuć się dobrze i być na luzie,

-        aby wyrazić swoją potrzebę buntu i chęć zmierzenia się z ryzykiem,

-        aby ktoś wreszcie ich dostrzegł,

-        ponieważ alkohol jest łatwo dostępny.

 

Dzieci i młodzież traktują alkohol jako formę ucieczki przed problemami, przed brakiem zainteresowania ze strony rodziców.

 

Istnieją jednak bardzo ważne powody, by nastolatki alkoholu nie piły. Dzięki zrozumieniu przyczyn sięgania po alkohol przez nastolatki, rodzice mogą lepiej i skuteczniej pomagać swoim dzieciom w tym, że by nie piły.

 

Szkody i zagrożenia

 

Powtarzające się picie alkoholu przez nastolatki, nawet w ilościach nieszkodliwych dla dorosłych, może poważnie uszkodzić ich życiowe procesy rozwojowe:

-        zaburza zdolność do uczenia się, zapamiętywania i logicznego rozumowania, jest źródłem trudności w nauce przeszkadza w dalszej edukacji i karierze zawodowej

-        hamuje rozwój emocjonalny i opóźnia dojrzewanie – młody człowiek nastawia się tylko na doraźne i natychmiastowe przyjemności, nie uczy się dojrzałych i skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem i rozwiązywania problemów życiowych

-        wczesne picie obniża motywację do osiągania celów życiowych i realizacji wartości

-        zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu i nikotyny oraz sięgania po narkotyki

 

Upijanie się przez nastolatki jest bardzo częsta przyczyną poważnych i doraźnych szkód związanych z:

-        wypadkami, zachorowaniami i śmiercią

-        konfliktami z prawem

-        większym prawdopodobieństwem stania się ofiarą przestępstwa.

-        ryzykownym seksem, groźbą zakażenia się chorobami wenerycznymi, stosunkami z pogranicza gwałtu, przypadkową inicjacją, niechcianą ciążą.

 

Jak wspierać abstynencję dziecka?

 

Nie częstuj swojego dziecka alkoholem i nie pozwól, by robili to inni członkowie rodziny lub znajomi. Wprawdzie wiele nastolatków już pije alkohol i część rodziców się na to godzi, bo czuje się wobec tego faktu bezsilna, albo to lekceważy, to trzeba jednak powiedzieć dziecku jasno i zdecydowanie, że z piciem alkoholu powinno poczekać do pełnoletniości. Trzeba powiedzieć jeszcze wyraźniej, że bardzo dużo dorosłych ludzi na propozycję wypicia alkoholu odpowiada „dziękuję, nie piję”. Abstynencja z wyboru jest dla milionów ludzi atrakcyjnym i wartościowym stylem życia.

 

Praktyczne wskazówki dla rodziców:

 

 

-        Ustal z dzieckiem jasne zasady dotyczące alkoholu: Nie zgadzam się żebyś pił. Nie pij nawet piwa. Powiedz dziecku, że zakaz ten wynika z Twojej miłości i troski o jego dobro. Powiedz także, jakie będą konsekwencje złamania tej zasady

-        Wytłumacz dziecku, jakie jest ryzyko związane z piciem alkoholu. Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą być dla Ciebie szkodliwe, ponieważ jeszcze się rozwijasz. Twój organizm i psychika jeszcze są nie ukształtowane. Picie może uszkodzić coś delikatnego i cennego w życiu.

-        Porozmawiaj z dzieckiem o tym, jak ma sobie radzić z presją rówieśników namawiających do picia alkoholu, podsuń kilka pomysłów na skuteczne odmawianie: Zależy mi na Waszym towarzystwie i chcę się z Wami bawić, ale nie muszę podkręcać się alkoholem. Postanowiłem, że nie będę pił i chcę być wierny sobie.

-        Bądź dobrym przykładem. Nie nadużywaj alkoholu w obecności dziecka i pokazuj mu, że zabawa nie musi być związana z piciem alkoholu.

-         Nie wahaj się powiedzieć opiekunom dziecka i rodzicom jego kolegów, z którymi spędzasz wolny czas, że nie życzysz sobie, żeby Twoje dziecko piło alkohol. Uczyń ich sojusznikami w tej sprawie. Masz prawo decydować o bezpieczeństwie swojego dziecka.

 

 

Bliżej siebie – dalej od narkotyków

Informacje dla rodziców

( ogólnopolska kampania Krajowego Biura  ds Przeciwdziałania Narkomanii )

 

„Okres dorastania jest tak samo trudny dla rodziców, jak i dla dziecka. Dorastające dzieci potrzebują naszej obecności, dostępności i gotowości        do udzielenia im pomocy. Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów w rodzinie. Pozwala lepiej poznać świat, oczekiwania, marzenia i problemy dziecka.”

Drodzy Rodzice!

Co robić, aby dziecko nie sięgało po narkotyki?

·        Nie zaprzeczaj, że narkotyki stanowią prawdziwy problem

·        Zauważaj dziecko

·        Posłuchaj dziecka

·        Daj dziecku nadzieję

Co dorosły człowiek może robić, aby zapobiegać narkomanii?

·        Rozmawiać z dzieckiem, także na trudne tematy

·        Słuchać uważnie nie lekceważąc problemów

·        Doceniać starania, chwalić nawet małe postępy

·        Nie oceniać, nie wyśmiewać, nie stawiać zbyt wysokich wymagań

·        Pomagać dziecku uwierzyć w siebie i uczyć podstawowych wartości

·        Okazywać ciepło i czułość

·        Poznawać przyjaciół swojego dziecka

·        Zawsze wiedzieć, gdzie jest i co robi Twoje dziecko

 Dzieci sięgają po narkotyki, ponieważ:

·        Nie chcą czuć się gorsze

·        Nie potrafią odmówić

·        Szukają sposobów, aby uwierzyć w siebie i przynależeć do grupy

·        Zaspokajają ciekawość, szukają nowych wrażeń, nudzą się, chcą uciec od stresów

 Sygnały, że dziecko rozpoczyna eksperymentowanie z narkotykami:

·        Traci dotychczasowe zainteresowania

·        Wzmożona aktywność przeplata się z ospałością i zmęczeniem

·        Izoluje się od domowników

·        Nagle zmienia grono przyjaciół, oceny w szkole są coraz gorsze, zdarzają się wagary

·        Krótkie tajemnicze rozmowy przez telefon, po czym wychodzi z domu

·        Często wietrzy pokój, używa kadzidełek

·        Zmienia styl ubierania się, zakłada emblematy z wizerunkiem np. marihuany

·        Oczy są przekrwione, źrenice są zwężone lub rozszerzone

·        Używa bibułek papierosowych, lufek, fajek

·        Posiada małe torebeczki z proszkiem lub suszem

A później...

Chudnie, kłamie, sprzedaje swoje rzeczy lub wynosi wartościowe przedmioty, zaniedbuje swój wygląd, wraca „otumaniony” do domu

 

Marihuana jest lekkim narkotykiem i nie uzależnia. NIEPRAWDA!

Być może marihuana z lat 60 była lekkim narkotykiem zawierając 2 % TAC (tetrahydrocanabinolu, składnika aktywnego, działającego na komórki mózgu), jednak dzisiejsze odmiany zawierają ok. 10 % TAC. Jest to duże stężenie canabinolu, zdolne wpływać na delikatne tkanki mózgu szczególnie u osób dojrzewających. Marihuana, podobnie jak haszysz jest również uzależniająca. I chociaż uzależnia w nieco dłuższym czasie niż np. heroina, to jednak osobom, które palą, trudno jest już po paru miesiącach zrezygnować z wypalenia skręta.

Okres dorastania bywa nazywany „trudnym wiekiem”, „wiekiem cielęcym” lub też „kryzysem tożsamości”. Dla nastolatka jest to czas gwałtownych zmian fizycznych i psychicznych. Zmienia się jego ciało, a także sposób myślenia. Pojawiają się nowe problemy, bunt wobec dorosłych i rzeczywistości. Problemy wieku dorastania są niezwykle poważne, nigdy też nie należy ich lekceważyć.

         Jeśli dziecko nie posiada odpowiedniej wiedzy i umiejętności – potrzebnych np. aby odmówić przyjęcia narkotyków – to powinni pomóc mu dorośli. I to nie przez wygłaszanie okolicznościowych „kazań” i pogad .

 

 

„DZIĘKUJĘ – NIE PALĘ”

 

 

         Drogi rodzicu! Oddajemy w Twoje ręce drugi numer broszurki. Tym razem z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia zajęliśmy się problemem palenia papierosów. Zapraszamy do lektury.

 

 

         „Palenie albo zdrowie – wybór należy do Ciebie” – chyba każdy z nas zna to zdanie. Jednak kto się tym przejmuje? A może warto?

Zastanawiałeś się Drogi Rodzicu, czy Twoje dziecko pali (lub próbowało palić) papierosy? Z naszych obserwacji wynika, że większość młodzieży, a także grupa dzieci ma tego typu doświadczenie ze sobą.

W Polsce codziennie zaczyna palić ok. 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, co oznacza, że palenia próbuje 180 000 dzieci. Szacuje się, iż dzieci  w Polsce wypalają rocznie od 3 do 4 mld sztuk papierosów.

 

A Twoje dziecko?       

 

         Jednym z głównych powodów, dla których dzieci i młodzież sięgają po papierosy jest zwrócenie na siebie uwagi, zaimponowanie innym. Dzięki papierosom młodzi ludzie próbują rozładowa