Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy

Dzień Dziecka w Muzeum Diecezjalnym w Łomży

W dniu 01. 06. 2018 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Organizatorem wycieczki była p. Anna Najda, opiekunami - p. Mariola Dąbrowska,p. Barbara Zabielska.
Młodzież z klas II B i III C z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piątnicy miała okazję zobaczyć cenne eksponaty z zakresu zabytków sztuki religijnej i świeckiej, pochodzące z terenu diecezji, która została powołana do istnienia w 1925 r. Zgromadzone przedmioty są świadectwem dziedzictwa wiary ludzi zamieszkujących od wieków teren dzisiejszej Diecezji Łomżyńskiej.
Odbyła się lekcja muzealna, którą poprowadziła pani mgr Justyna Chojnowska przewodnik Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Młodzież podziwiała eksponaty znajdujące się w trzech salach wystawowych.
Między ziemią i niebem … to miejsce, w którym mogliśmy zapoznać się z rzeźbą i malarstwem z terenu naszej diecezji.

Na plebani… dzięki tej ekspozycji mogliśmy zobaczyć gabinet Księdza Proboszcza i kawowy salonik z przełomu XIX/ XX wieku. Ekspozycja ta ma w swoich zbiorach wiele codziennych przedmiotów bardzo osobliwych i nadających domowy charakter temu miejscu.
Skarbiec … kraina przedmiotów liturgicznych wykonanych ze szlachetnych metali. Wyroby złotnicze świadczą o wyrafinowanym kunszcie i precyzji autorów.
Dziękujemy księdzu Tomaszowi Grabowskiemu - dyrektorowi Muzeum Diecezjalnego oraz p. Justynie Chojnowskiej za przekazanie nam cennych informacji na temat zgromadzonych przedmiotów, które są świadectwem dziedzictwa wiary ludzi zamieszkujących od wieków teren dzisiejszej Diecezji Łomżyńskiej.
Kolejnym punktem programu wycieczki był kościół katedralny pw. św. Michała Archanioła w Łomży, który powstał w latach 1504-1525 z fundacji księżnej mazowieckiej Anny i jej synów Stanisława i Janusza III.
W kościele katedralnym w Łomży znajduje się obraz Matki Bożej Łomżyńskiej - Matki Pięknej Miłości, koronowany w Łomży 4 czerwca 1991 r. przez św. Jana Pawła II. Papież powiedział wówczas:
„Zwracam się do Ciebie, Matko Boża z katedry łomżyńskiej, dzisiaj ukoronowana. Bądź Matką Pięknej Miłości dla nas wszystkich, dla małżonków i dla młodzieży”.
Modliliśmy się wspólnie przed obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości, prosząc o potrzebne łaski dla naszej wspólnoty szkolnej.
Zatrzymaliśmy się też na chwilę przed pomnikiem Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Pomnik stoi przy łomżyńskiej katedrze, a jego odsłonięcia dokonał kardynał Józef Glemp 4.07.2001 roku z okazji 100. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia. Autorem projektu jest prof. Czesław Dźwigaj. Kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem, w zaborze rosyjskim, zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie. Stefan Wyszyński w latach 1914–1917 uczęszczał do gimnazjum męskiego im. Piotra Skargi w Łomży. Jest uważany za jednego z najważniejszych Polaków XX wieku. Czterokrotnie brał udział w konklawe jako członek kolegium kardynalskiego. Przyczynił się także do wyboru Karola Wojtyły na Tron Piotrowy w 1978 roku. W 1986 roku, pięć lat po śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny.

Następnie udaliśmy się na Starówkę łomżyńską na lody. W związku z obchodzonym Dniem Dziecka Stary Rynek zamienił się w wielki plac zabaw.
Był to dzień radosny, pogoda dopisała, zadowoleni i bogaci w nową wiedzę wróciliśmy do szkoły.

A.Najda